الرئيسية / اخبار رئیس جریان حکمت ملی / حکیم در دیدار ظریف: در موضوع تحریم‌های آمریکا عراق همواره حامی ایران است/سفر قریب الوقوع روحانی به بغداد

حکیم در دیدار ظریف: در موضوع تحریم‌های آمریکا عراق همواره حامی ایران است/سفر قریب الوقوع روحانی به بغداد

«سید عمار حکیم»، رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی و رهبر جریان حکمت ملی عراق با حضور شماری از رهبران ائتلاف اصلاح و سازندگی از «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و هیئت دیپلماتیک، سیاسی و اقتصادی همراه وی استقبال کرد.

حکیم در این دیدار ضمن خوشامدگویی و آرزوی سفری موفق برای وزیر امور خارجه ایران و هیئت همراه، تاکید کرد روابط دوجانبه ایران و عراق راهبردی است و عراق در موضوع تحریم ها همواره از ایران حمایت می کند.

رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی با اشاره به تحریم های اعمالی آمریکا علیه ایران، تصریح کرد: تحریم های یکجانبه سابقه ای خطرناک در پرونده روابط خارجی و معاهدات بین المللی محسوب می شود.

حکیم در این دیدار خواستار برقراری روابط گسترده در چارچوب منافع مشترک در زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و پرونده مبارزه با تروریسم شد و تاکید کرد: عراق در مرحله جدیدی قرار گرفته است به طوری که انتخابات، تشکیل دولت، گزینش افراد مستقل و ائتلاف های امروز همگی از عناوین مذهبی و قومی گذر کرده و وارد فاز ملی شده است که نمود آن ائتلاف اصلاح و سازندگی و ائتلاف بنا است. وی همچنین از همگان خواست این واقعیت ها را درک کرده و در قبال این ائتلاف ها موضع بی طرفانه مثبتی اتخاذ کنند.

رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی با بیان اینکه موفقیت در نهادینه کردن این ائتلافات ملی، متغیری مهم در تجربه عراق و راهکاری برای محقق ساختن ثبات سیاسی در کشور است، افزود: خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و از سرگیری فعالیت سفارتخانه های کشورهای عربی در دمشق متغیر مهمی در منطقه به حساب می آید.

وی مجددا بر دیدگاه خود در زمینه راهکار سیاسی و صلح آمیز برای حل و فصل مشکلات منطقه تاکید کرد.

در این دیدار وزیر امور خارجه ایران نیز گفت: دمکراسی عراق در مسیر نهادینه شدن قرار دارد و این امر مایه افتخار و غرور است.

ظریف در ادامه با برشمردن اهمیت استمرار روابط راهبردی تهران و بغداد، پیروزی های عراق را به عراق، گروه های سیاسی و مرجعیت عالیقدر این کشور تبریک گفت و از سفر قریب الوقوع «حسن روحانی»، رئیس جمهور ایران به عراق خبر داد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین خطاب به سیدعمار حکیم گفت: «این واقعیت که حضرتعالی از خانواده ای هستید که بر مردم تکیه داشته و از مردم بلند شده، این واقعیت و رهبری بسیاری خردمندانه شخص جنابعالی به عنوان وارث خاندان بزرگ حکیم در این حوزه نشان دهنده این است که اعتماد به مردم عاقبت خیلی بهتری دارد تا اعتماد به بیگانگان».

ظریف همچنین افزود: «برای ما ارتباط با خاندان حکیم همیشه باعث افتخار بوده و امروز من بسیار خوشحالم که با درایت ایشان یک ائتلافی را در عراق مشاهده می کنیم که این ائتلاف شامل همه اقوام و مذاهب در عراق هست و این حرکت بسیار مهمی است در جهت آینده بهتر برای عراق».

شاهد أيضاً

حکیم در خطبه‌های نماز عید قربان_۱ : برخی می‌خواهند عراق ضعیف، تابع، غرق در آشوب و فساد و سهمیه‌بندی بماند/اهل باج‌خواهی نیستیم

حجت الاسلام والمسلمین سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در خطبه‌های نماز عید …

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *