الرئيسية / اخبار رئیس جریان حکمت ملی / توضیحات رهبر جریان حکمت ملی عراق

توضیحات رهبر جریان حکمت ملی عراق

حکیم: ما از دولتی که عمر آن چهار سال است خارج، و درون نظام سیاسی‌ جاودانه عراق هستیم

سیدعمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در سخنرانی خود به مناسبت سالروز قیام مردمی 1920 علیه استعمار بریتانیا تأکید کرد که پیوستن به اپوزیسیون سیاسی قانونی، گامی عملی برای صیانت از نظام دموکراتیک در کشور و رفع اشتباهات و انحرافات آن است.
وی شکل‌گیری «اپوزیسیون ملی» را گام سوم در تثبیت روند دموکراتیک کشور دانست و گفت: گام اول در سال 2017 با شکل‌گیری جریان حکمت ملی به‌مثابه پروژه‌ای جوان‌گرا و ملی بود که نگاهی فرای قطب‌بندی‌های مذهبی و قومی و منطقه‌ای داشت انتقادها و تفسیرهای ظالمانه از هرسوی حمله‌ور شد و کار تا اتهام‌زنی هم رسید.
رهبر جریان حکمت ملی عراق گام دوم در مسیر تثبیت دموکراسی را تشکیل ائتلاف اصلاح و سازندگی و شکل‌گیری ائتلاف بناء دربرابر آن در سال 2018 دانست و افزود: این گامی مهم در عبور از ائتلاف های فرقه‌محور و نژادمحور بود و باز از اتهام خیانت و دیگر تهمت‌های دم‌دست مصون نماند.
وی افزود: گام سوم در سال 2019 با ایجاد اپوزیسیون سیاسی ملی برداشته شد که فراتر از سهمیه‌بندی‌های سیاسی و مبنا قراردادن توافقات و تلاشی برای گذر از اشتباهات 15 ساله مسیر دموکراسی در کشور و تثبیت و ساخت سنت حاکمیت بود.
حکیم با تاکید بر اینکه باز هم در راه میهنمان آماده شنیدن اتهامات و حملات هستیم، ادامه داد: همان طور که انقلاب 1920 به تأسیس حکومت عراق انجامید تشکیل اپوزیسیون ملی هم بنیان استواری برای ساخت حکومت است. هدف هردو اقدام حفاظت از حاکمیت ارضی عراق، تثبیت استقلال عراق در تصمیم‌گیری داخلی، و تضمین یکپارچگی ملی است.
رهبر جریان حکمت ملی عراق گفت: همان‌طور که آن انقلابیون فداکار با سلاح‌های ابتدایی خود دربرابر ارتش سراپا مسلح بریتانیا ایستادند و در نهایت بر آن پیروز شدند ما نیز صدای خود را بلند می‌کنیم و با استفاده از همه امکانات قانونی و مسالمت‌آمیز برای دفاع از میهنمان و منافع آن وارد عمل می‌شویم.
حکیم تأکید کرد که همان‌طور که به مشارکت در تأسیس نظام دموکراتیک متکثر فدرال و تدوین قانون اساسی افتخار می‌کنیم، امروز هم مفتخریم که اپوزیسیون ملی آزاد و سرفراز را تأسیس می‌کنیم.

وی اپوزیسیون را پایانی برای سیاست توافقی و مبارزه با سهم‌خواهی سیاسی و پایان پدیده عجیب مشارکت همه نیروها در قدرت و همزمان مشارکت همه در اپوزیسیون دانست و گفت: دولت‌های سابق مانند کشتی نوح بودند که همه در آن حضور داشتند و همزمان همه انتقاد می کردند و هیچکس مسئولیت نمی‌پذیرفت.

حکیم تشکیل اپوزیسیون سیاسی را پایانی برای تعارفات سیاسی برآمده از منافع شخصی و باندبازی و منطق «هوای مرا داشته باش تا هوایت را داشته باشم» دانست و تأکید کرد: این منطق از عوامل اصلی فساد و سرپوش نهادن بر مفسدان بوده است.
رهبر جریان حکمت ملی اظهار داشت: پیوستن به اپوزیسیون به معنای مبارزه با همه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت نیست بلکه ناظری جدی بر نحوه اجرای این سیاست‌ها و برنامه‌هاست.
وی تشکیل اپوزیسیون را تلاش برای مبارزه با تک‌روی سیاسی در تشکیل دولت خواند و افزود: این تک‌روی به خودی خود ایرادی ندارد، به شرطی که با پذیرش مسئولیت‌ها درصورت کامیابی یا ناکامی در عملکرد همراه باشد.
حکیم افزود: کشور نیازمند اپوزیسیون سیاسی ملی روش‌مندی است که می‌کوشد با دسته‌بندی روش‌های سیاسی حیطه مسئولیت‌ها را تعیین و بر اشتباهات انگشت نهد و از اقدامات درست و نقاط مثبت تقدیر کند و به گزینه‌ها تعدد بخشد و جایگزین‌ها را به ملت نشان دهد.
وی تأکید کرد که این اپوزیسیون علیه دولت، و نه حاکمیت و نظام سیاسی کشور تشکیل شده و ما بخشی جدایی‌ناپذیر از نظام سیاسی و حاکمیت هستیم و در مجلس حضور داریم، اما خارج از دولتی هستیم که عمر آن چهار سال است و درون نظام سیاسی‌ای هستیم که به جاودانگی عراق جاودانه است.
رهبر جریان حکمت ملی عراق عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، را شخصیتی ملی و صادق و از خاندانی بزرگ خواند و گفت: ما عمری با یکدیگر هم‌نشین بودیم و به وی و دیگر همکارانش در دولت احترام بسیار می‌گذاریم.
حکیم ادامه داد: هیچ مشکل شخصی درکار نیست بلکه هدف حمایت از روند دموکراتیک کشور با انگشت نهادن بر خلل‌ها و اشکالات است.

رهبر جریان حکمت ملی عراق با آوردن نمونه‌ای مسئله فساد را مطرح کرد و گفت که دولت شعار مبارزه با فساد را برافراشته و ما نیز از آن حمایت می‌کنیم، اما در نحوه این مبارزه و اینکه روش درست آن معرفی مفسدان بزرگ است یا از هم پاشیدن نظام فساد در کشور حرف‌های بسیاری داریم.
وی تأکید کرد که بدون اپوزیسیون و بدون توزیع نقش‌ها دموکراسی درکار نخواهد بود و بدون تنوع روش‌ها نظام سیاسی‌ای شکل نخواهد گرفت و بدون تعیین مسئولیت‌ها کسی به موفقیت نخواهد رسید و تشکیل اپوزیسیون کاری برای تشخیص مشکلات نه شخصی‌سازی آنها و تأثیر است نه تأثر.
حکیم افزود که این اپوزیسیون صددرصد عراقی، مستقل، واقع‌بین و قانون‌گراست و هدف از آن افزایش نظارت بر عملکرد دولت در چارچوب قانون و مبارزه با سیاست آشوب و لاابالیگری سیاسی و توجیه ناتوانی‌ها و سهمیه بندی‌ها است.
وی همچنین خواستار کمک به تقویت این اپوزیسیون از راه تصویب قوانین حمایتی و قوانین مربوط به گردش اطلاعات و آزادی دستیابی به اطلاعات و همچنین حمایت نیروهای عشایری و جامعه مدنی از آن شد.

شاهد أيضاً

حکیم در خطبه‌های نماز عید قربان_۱ : برخی می‌خواهند عراق ضعیف، تابع، غرق در آشوب و فساد و سهمیه‌بندی بماند/اهل باج‌خواهی نیستیم

حجت الاسلام والمسلمین سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در خطبه‌های نماز عید …

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *