الرئيسية / اخبار رئیس جریان حکمت ملی / حکیم: اپوزیسیون خارج از دولت، اما بخشی جدایی‌ناپذیر از حاکمیت و نظام سیاسی عراق است

حکیم: اپوزیسیون خارج از دولت، اما بخشی جدایی‌ناپذیر از حاکمیت و نظام سیاسی عراق است

سیدعمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در سخنرانی امروز خود به مناسبت سالروز قیام مردمی 1920 علیه استعمار بریتانیا تأکید کرد که پیوستن به اپوزیسیون سیاسی قانونی، گامی عملی برای صیانت از نظام دموکراتیک در کشور و رفع اشتباهات و انحرافات آن است.

وی اپوزیسیون را پایانی برای سیاست توافقی و مبارزه با سهم‌خواهی سیاسی و پایان پدیده عجیب مشارکت همه نیروها در قدرت و همزمان مشارکت همه در اپوزیسیون دانست و گفت که دولت‌های سابق مانند کشتی نوح بود که همه در آن حضور داشتند و همزمان همه انتقاد می‌کردند و هیچ‌کس مسئولیت نمی‌پذیرفت.

حکیم تشکیل اپوزیسیون سیاسی را پایانی برای تعارفات سیاسی برآمده از منافع شخصی و باندبازی و منطق «هوای مرا داشته باش تا هوایت را داشته باشم» دانست و تأکید کرد که این منطق از عوامل اصلی فساد و سرپوش نهادن بر مفسدان بوده است.

رهبر جریان حکمت ملی اظهار داشت: پیوستن به اپوزیسیون به معنای مبارزه با همه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت نیست بلکه ناظری جدی بر نحوه اجرای این سیاست‌ها و برنامه‌هاست.

وی تأکید کرد که این اپوزیسیون علیه دولت و نه حاکمیت و نظام سیاسی کشور تشکیل شده و ما بخشی جدایی‌ناپذیر از نظام سیاسی و حاکمیت هستیم و در مجلس حضور داریم، اما خارج از دولتی هستیم که عمر آن چهار سال است و درون نظام سیاسی‌ای هستیم که به جاودانگی عراق جاودانه است.

وی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، را شخصیتی ملی و صادق و از خاندانی بزرگ خواند و گفت: ما عمری با یکدیگر هم‌نشین بودیم و به وی و دیگر همکارانش در دولت احترام بسیار می‌گذاریم.

رهبر جریان حکمت ملی عراق ادامه داد: هیچ مشکل شخصی درکار نیست بلکه هدف حمایت از روند دموکراتیک کشور با انگشت نهادن بر خلل‌ها و اشکالات است.

حکیم افزود: این اپوزیسیون صددرصد عراقی، مستقل، واقع‌بین و قانون‌گراست. هدف از تشکیل اپوزیسیون افزایش نظارت بر عملکرد دولت در چارچوب قانون و مبارزه با سیاست آشوب و لاابالیگری سیاسی و توجیه ناتوانی‌ها و سهمیه‌بندی‌ها است.

وی همچنین خواستار کمک به تقویت این اپوزیسیون از راه تصویب قوانین حمایتی و قوانین مربوط به گردش اطلاعات و آزادی دستیابی به اطلاعات و همچنین حمایت نیروهای عشایری و جامعه مدنی از آن شد.

شاهد أيضاً

حکیم در خطبه‌های نماز عید قربان_۱ : برخی می‌خواهند عراق ضعیف، تابع، غرق در آشوب و فساد و سهمیه‌بندی بماند/اهل باج‌خواهی نیستیم

حجت الاسلام والمسلمین سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در خطبه‌های نماز عید …

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *