الرئيسية / اخبار رئیس جریان حکمت ملی / ?سید عمار حکیم در گفتگو با ناس نیوز

?سید عمار حکیم در گفتگو با ناس نیوز

سید عمار حکیم در گفتگو با ناس نیوز_۱ :
نقش اپوزیسیون پیگیری، نقد و ارزیابی عملکرد دولت است

«سید عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق در گفتگویی مکتوب با ناس نیوز به سوالاتی درباره آخرین تحولات سیاسی عراق و منطقه پاسخ گفت.

مشروح این مصاحبه به شرح ذیل است:

تا اینجای کار، ارزیابی شما از تجربه اعلام تشکیل اپوزیسیون سیاسی از سوی جریان حکمت ملی چیست؟

حکیم: هنوز برای ارزیابی کامل و عینی تجربه اعلام اپوزیسیون از سوی جریان حکمت ملی زود است، اما معتقدیم که این کار کنش سیاسی بسیار مؤثری بوده است که می توان تاثیر آن را در واکنش‌های مثبت یا منفی بسیاری که به آن نشان داده شد دید.

به نظر شما معیارها و رویکردهای این اپوزیسیون چیست؟ گفته می شود که که شعارهای شما در تظاهرات اخیر، بسیار کلی بود و احزاب موجود در داخل و خارج از حکومت نیز همین شعارها را سر می‌دهند، آیا اپوزیسیون در عراق می توان دستاوردهای عینی‌ای داشته باشد؟

حکیم: اپوزیسیون مشروعیت خود را از تایید بخش اعظم ملت می گیرد، برای همین هم باید معیارها و رویکردهایش بیانگر اراده ملت باشد. پایان دادن به آشوب، گسترش سلاح، ریشه‌کن کردن فساد و ارائه خدمات، پیش از آنکه مطالباتی سیاسی باشد مطالبات مردمی است، اختلاف ما با دولت در خود این مطالبات نیست بلکه در توان برآورده کردن آنهاست.

درباره همین موضوع از عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق نامه‌ای دریافت کردید که وی در آن در مواردی از در خیرخواهی درآمده و در مواردی دیگر توضیح می‌دهد که همگان در آینده عراق شریک هستند و مؤلفه‌های عینی برای در پیش گرفتن مسیر اپوزیسیون توسط شما وجود ندارد و اینکه اپوزیسیون دولت با اپوزیسیون حاکمیت متفاوت است. او همچنین از اینکه الگوی لبنان در عراق تکرار شود که یک‌سوم اعضای کابینه می‌توانند دولت را از کار بیندازند، ابراز نگرانی کرد. آیا شما نظری در مورد این پیام و زمان ارسال آن دارید؟

حکیم: بله نامه ای دریافت کردیم و پاسخ مناسبی به آن دادیم. ما از آغاز توضیح دادیم که اپوزیسیون ما علیه حاکمیت یا نظام نیست، ما بخشی اساسی از حاکمیت و نظام هستیم، بلکه اپوزیسیون ما متوجه دولت است.

اشاراتی ضمنی از سوی برخی سیاستمداران جریان حکمت در مورد تشکیل دولت در سایه مطرح شده است؛ آیا واقعاٌ روی تشکیل دولت در سایه کار می‌کنید و نظرتان درباره نقش آن چیست؟

حکیم: دولت در سایه امری ضروری و بخشی از روش اپوزیسیون است، ما تلاش خواهیم کرد طبق اصولی درست، آن را تشکیل دهیم و نقش آن، پیگیری، نقد و ارزیابی و نظارت بر عملکرد دولت است.

آیا با کسانی که می‌گویند دولت عبدالمهدی احتمالا دوره خود را به پایان نخواهد رساند موافقید؟ این برداشت چه توجیهی می‌تواند داشته باشد؟ به‌خصوص که کسانی دیگر برداشتشان این است که دولت عبدالمهدی تا پایان دوره‌اش کار خواهد کرد و دستاوردهایی خواهد داشت که دولت‌های پیش از او در تحقق آنها ناتوان بودند.

حکیم: بحث درباره تکمیل یا عدم تکمیل دوره قانونی دولت به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم ترین آنها توافق سیاسی است. دولت کنونی نتیجه معادله گروه‌های سیاسی بزرگِ پیروز در انتخابات و تغییر موضع هر یک از آنها احتمالا به تغییر این معادله منجرمی‌شود.

به نظر برخی شما در دعوت از مردم برای برگزاری تظاهرات‌هایی که اخیرا شاهد بودیم، شتاب‌زده عمل کردید، چه بسا کسانی از این تظاهرات همچون ابزاری برای خرده گرفتن از عملکرد شما استفاده کنند، به خصوص که بحث‌هایی درباره شمار شرکت‌کنندگان و حجم پایگاه مردمی شما را پیش کشید. نتیجه‌ای که شما از این تظاهرات گرفتید چه بود؟

حکیم: ما نخستین گروهی نیستیم که تظاهرات برگزار می‌کنیم، تظاهرات از سال 2011 میلادی برگزار می‌شده، بسیاری از آنها هم مجوز قانونی نداشته. جنگ رسانه‌ای شدیدی علیه این تظاهرات راه افتاد تا این الگو را شکست‌خورده وانمود کنند و قواعد سابق را که به تشکیل دولت‌های قدرتمند نینجامید تکرار کنند. تصمیم ما برای برگزاری تظاهرات تصمیمی شتاب‌زده نبوده بلکه هدف ما بیشتر نشان دادن جدیت جریان حکمت ملی در فعالیت در مقام اپوزیسیون و بیان کردن مطالبات مشروع مردم بود. مطالباتی که دولت خود را به تحقق آنها ملزم نساخت، تظاهراتی که در 14 استان عراق راه افتاد به اهدافی که می‌خواستیم رسید و در صورت لزوم، از این روش و دیگر ابزارهای قانونی در آینده استفاده خواهیم کرد.
نگران آینده جریان حکمت نیستیم/ما بهای شکستن معادلات سیاسی سنتی را می‌پردازیم و آماده پرداختن این بها هستیم

ادامه مشروح گفتگوی ناس نیوز با سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق به شرح زیر است:

آیا با ناتوانی در ایجاد سازوکارهای موثر برای تحقق تغییر مواجهیم، به طور نمونه می‌توان به قانون انتخابات شوراهای استانداری‌ اشاره کرد.
اشتباه است که از همان روش‌ها و ابزارهای گذشته استفاده کنیم و انتظار نتایج متفاوتی را داشته باشیم.
به نظر شما، افکار عمومی باید اهتمام بیشتری به تحرکات سیاسی داشته باشند؟

حکیم: مردم دیگر اهتمام چندانی به تحرکات سیاسی ندارد، ما در برابر نسل جدید فوق‌العاده‌ای قرار داریم که به دنبال فرصت‌های شغلی، خدمات و مسائلی از این دست هستند، به نظر ما اینکه توجه مردم از امور سیاسی به امور اقتصادی و توسعه معطوف شده، اتفاق خوبی است.

در گذشته به صراحت گفتید که دولت کنونی فراکسیون اکثریت ندارد؛ نه اصلاح و سازندگی و نه بناء، بلکه این دولت نتیجه توافق میان دو ائتلاف سائرون و فتح بوده است. پس از آن، نامستقیم حرف و حدیث‌هایی مطرح شد که این دولت متعلق به مجلس اعلای اسلامی عراق است، آیا به نظر شما همین‌طور است؟

حکیم: دولت کنونی خودش را دولت تسویه سیاسی می‌خواند که برآمده از شکست گروه‌های سیاسی بزرگ در دستیابی به اکثریت است. در پاسخ به پرسش شما همین موضوع کفایت می‌کند.

در رابطه با جریان سائرون، شایعه شده که روابط شما با سید مقتدی صدر به سردی گراییده و با انتخاب مسیر اپوزیسیون ازسوی شما این روابط سردتر هم شده، اینها فقط شایعه است؟

حکیم: روابط ما با برادرمان سید مقتدی صدر روابط حسنه‌ای است، مناسبات جریان حکمت ملی نیز با سائرون مناسبات خوبی است. البته شاید اختلافاتی در روش‌ها و کنش‌های سیاسی داشته باشیم، اما این مایه تیرگی روابط ما نمی‌شود.

اخیرا با جریان صدر درباره قانون انتخابات استان‌داری‌ها اختلاف پیدا کردید. در برخورد آنها با تظاهرات اخیر جریان حکمت و همچنین کنار کشیدنتان از ریاست ائتلاف اصلاح و سازندگی هم این اختلافات دیده شد. با این تحولات تازه چه می‌کنید؟

حکیم: اختلاف با جریان صدر در برخی از جزئیات سیاسی به معنای شکسته شدن پایه‌های مناسبات راهبردی سیاسی میان دو جریان نیست، اینکه خروج از ریاست ائتلاف اصلاح و سازندگی هم به آن علت بود که مسیر اپوزیسیون سیاسی را پیش گرفتیم، دیگر منطقی نبود که هم در اپوزیسیون باشیم و هم ریاست ائتلاف حامی دولت را بر عهده بگیریم.

آینده جریان حکمت را چه‌طور می‌بینید؟ اخباری درباره کمبود مالی به عللی احتمالا پیچیده مطرح شده است. اگر چنین اخباری درست بوده باشد، حالا که به اپوزیسیون رفته‌اید حتما شدیدتر هم شده. با چالش‌هایی که آینده جریان حکمت را تهدید می‌کند چه خواهید کرد؟

حکیم: بابت آینده جریان حکمت نگرانی نداریم، آنچه مایه نگرانی است آینده حکومت است، ما از زمانی که ریاست مجلس اعلی را برعهده گرفتیم با چالش‌های مالی، سیاسی و امنیتی مواجه بودیم، این وضعیت از زمان تاسیس جریان حکمت ملی تا به امروز ادامه داشته است، ما بهای شکستن معادلات سنتی سیاسی را می‌پردازیم و آماده پرداختن این بها هستیم.
فراموش نمیکنیم که ایران در دشوارترین شرایط در کنار عراق ایستاد/در صورت وقوع جنگ در منطقه بی‌طرف نخواهیم بود

ادامه مشروح گفتگوی رهبر جریان حکمت ملی عراق با ناس نیوز به شرح زیر است:

راست است که روابط شما با ایران در حالت مطلوب نیست؟ منابع آگاه می‌گویند که جریان حکمت بخشی از چارچوب توجهات ایران در عراق نیست. چگونه می‌توان ماهیت روابط احزاب عراقی با ایران، مشخصه‌ها و تعهدات آن را درک کرد؟

حکیم: جمهوری اسلامی ایران در دشوارترین شرایط در کنار عراق ایستاد، ما این موضع ایران را از یاد نمی‌بریم و نادیده نمی‌گیریم، ضمن اینکه در دیدگاه‌ها، اندیشه‌ها و تصمیم‌گیری‌های خود مستقل هستیم، همواره باید با نگاه به اشتراکات و نه تفاوت‌ها عمل کرد.

آیا با کسانی که از تفاوت خط «حکومتی» و خط «انقلابی» در فضای سیاسی ایران صحبت می‌کنند موافقید؟ آیا این تفاوت‌ها تأثیر خود را بر اوضاع عراق هم می‌گذارد؟ مثلا آیا توافق با حسن روحانی یا تفاهم با سردار سلیمانی برای عراق فرقی دارد؟

حکیم: جمهوری اسلامی ایران مانند دیگر کشورها، منافعی در عراق و منطقه دارد. کشورها نهادهای خیریه نیستند، ماییم که باید منافع خود با جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها را در چارچوب منافع ملی عراق دنبال کنیم.

آیا به نظر شما درگرفتن جنگ در منطقه خلیج فارس نزدیک است؟ آیا یکی از طرفین، میدان عملیات را برای تقابل عملی آماده می‌کند؟ یا اینکه هر دو طرف تنها با زمان و کلمات بازی می‌کنند؟

حکیم: جنگ اقتصادی نه تنها با جمهوری اسلامی ایران بلکه با چین و دیگر کشورها راه افتاده، هر چند این جنگ با ایران سخت‌تر و همه جانبه‌تر است، اما به نظر ما هیچ طرفی خواهان جنگی فراگیر نیست، چون ویرانی‌های آن به منطقه خاورمیانه محدود نمی‌شود، بلکه به همه جهان کشیده می‌شود. در مورد نقش عراق ما از آغاز استراتژی «عراق میانجی» را مطرح کردیم و بر این باوریم که عراق می‌تواند این نقش را ایفا کند، اما رهبران گروه‌های سیاسی و رسمی در این باره اختلاف نظر دارند. در حال حاضر مهم این است که عراق درگیر این نزاع نشود، این مسئله به این معنی نیست که عراق بی‌طرف و بیرون از گود بماند، بلکه باید عراق بر اساس آنچه که منافع ملی و وجدان انسانی ایجاب می‌کند وارد عمل شود.

آیا می‌توان گفت که به علت فشارهای داخلی و خارجی، شما در روابط خود با کشورهای عربی یک گام به عقب رفته‌اید؟

حکیم: روابط ما با کشورهای عربی پیرامونمان ضروری و اساسی است و همیشه می‌کوشیم که درراستای منافع عراق و جهان عرب آن را تقویت کنیم. بسیاری از کشورهای عربی برای سفر به این کشورها از ما دعوت کرده‌اند و در پی پذیرش برخی از این دعوت‌ها هستیم، البته بعد از هماهنگی با دولت و مجلس تا هدف یک چیز باشد و پراکندگی در سیاست‌ها پیش نیاید.

شاهد أيضاً

حکیم در خطبه‌های نماز عید قربان_۱ : برخی می‌خواهند عراق ضعیف، تابع، غرق در آشوب و فساد و سهمیه‌بندی بماند/اهل باج‌خواهی نیستیم

حجت الاسلام والمسلمین سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در خطبه‌های نماز عید …

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *