الرئيسية / اخبار رئیس جریان حکمت ملی / حکیم در خطبه‌های نماز عید قربان_۱ : برخی می‌خواهند عراق ضعیف، تابع، غرق در آشوب و فساد و سهمیه‌بندی بماند/اهل باج‌خواهی نیستیم

حکیم در خطبه‌های نماز عید قربان_۱ : برخی می‌خواهند عراق ضعیف، تابع، غرق در آشوب و فساد و سهمیه‌بندی بماند/اهل باج‌خواهی نیستیم

حجت الاسلام والمسلمین سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در خطبه‌های نماز عید قربان در بغداد با تاکید بر اینکه ما مسیر اپوزیسیون سیاسی قانون‌مدار ملی سازنده را پیش گرفتیم، خطاب به کسانی که در این پروژه و اعتبار، جدیت، هدف و منظور از آن تردید کردند و گفتند: «به‌خاطر پست و مقام رفتید و به همان خاطر بازخواهید گشت…» ، گفت: چنین نیست، بازنخواهیم گشت مگر با رسیدن به یکی از دو نیکی: تغییر سیاسی معادله یا تغییر مردمی معادله از راه‌های دموکراتیک.

وی در ادامه افزود: ما می‌کوشیم که پروژه عراقی مستقلی بسازیم و می‌دانیم که حجم چالش‌ها و خطراتی که این پروژه را هدف قرار می‌دهند چه‌قدر است. رویارویی‌ها با جنگ سایبری شروع شده و با تبلیغات منفی سیاسی ادامه می‌یابد و این امر در حد بی‌خبر نگه داشتن مردم و ترساندنشان از تغییر نمی‌ماند.

رهبر جریان حکمت ملی عراق با بیان اینکه این افراد می‌خواهند این پروژه را ساقط کنند و هر تلاشی برای شکستن قواعد جاافتاده را در نطفه خفه کنند، عنوان کرد: می‌خواهند عراق ضعیف، تابع، غرق در آشوب و فساد و سهمیه‌بندی بماند. آنان به حملات خود ادامه خواهند داد و ما به ایستادگی‌مان ادامه خواهیم داد. و در این راه به خود و ملتمان اطمینان داریم و بر خداوند متعال توکل کرده‌ایم.

حکیم ادامه داد: پنج ماه پیش به ملتمان وعده دادیم که هرجا باشد در کنارش باشیم و گفتیم که حمایتمان از دولت مشروط به رضایت ملت از آن است، بعد از برآورد نظر ملت و دیدن سرخوردگی‌اش بابت ناتوانی دولت در عملی کردن آمال ملت، دو راه پیش رویمان بود: ادامه حمایت از دولت و از دست دادن ملت، یا به دست آوردن ملت و مخالفت با دولت، و گزینه به دست آوردن ملت را انتخاب کردیم.

وی با تاکید بر اینکه این اپوزیسیون به روش‌های قانون و اخلاقی‌اش پایبند می‌ماند و نقش خود را به قصد اصلاح و به دیده انصاف اجرا می‌کند، گفت: اپوزیسیون از اشتباهات انتقاد می‌کند، از هدف قرار دادن افراد خودداری می‌کند، و در استیضاح وزیران یا دیگر اقدامات نظارتی‌اش اهل باج‌خواهی نیست.

رهبر جریان حکمت ملی با اشاره به گزارش تفصیلی نیم‌ساله دولت و مثبت و ضروری بودن ارائه اینگونه گزارش ها اظهار داشت: معتقدیم که این‌گونه گزارش‌های علمی چیز تازه‌ و ضروری در عملکرد دولت است و پیشگامی‌ای است که برای دولت ثبت خواهد شد. کمیته‌ای از افراد متخصص در عرصه برنامه‌ریزی و آمار و مدیریت از نیروهای حرفه‌ای جریان حکمت و غیر جریان حکمت تشکیل دادیم. این کمیته تک‌تک بخش‌های این گزارش را بررسی کرد و گزارش تفصیلی و تحلیلی تک تک فقرات و جدول‌ها و درصدهای گزارش دولت را درآورد و معلوم شد که مبالغه‌ها و اشتباهات و تکرار مکررات از ارزش گزارش دولت می‌کاهد و آن را از حالت حرفه‌ای خارج می‌کند. این گزارش به‌روشنی نشان داد که دولت همچنان گرفتار تشریفات کشنده و بوروکراسی و عدم هماهنگی آشکار میان وزارتخانه‌ها و بخش‌های دولتی و نیز نبود برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی و رویکرد مشخص است.

حکیم با بیان اینکه برنامه وزارتخانه‌ها با گزارش دولت و با اظهارات مقامات و با بودجه سالانه هیچ هم‌خوانی‌ای ندارد، تصریح کرد که کمیته پیگیری برنامه دولت در مجلس هم با بررسی جامع گزارش دولت به برداشتی مشابه رسید. برای همین از مراکز مطالعاتی و نخبگان و رسانه‌ها می‌خواهیم که بر این مشکلات تمرکز کنند و دولت را به ارائه راه حل مناسب تشویق کنند. همچنین از مجلس هم می‌خواهیم که با تقویت نقش نظارتی خود از راه کمیته‌های تخصصی روند دستاوردها و ناکامی‌های دولت را بررسی و نقاط قوت و ضعف آن را نشان دهد و در آغاز فصل جدید قانون‌گذاری جلسه‌ای ویژه برای بررسی گزارش دولت و ایرادهای وارد به آن برگزار کند.

وی در ادامه تاکید کرد که ما دولت را به آن چیزی متعهد می‌خواهیم که خودش به آن متعهد شده و چیزی بیش از توانایی‌های دولت و خارج چارچوب برنامه وزارت‌خانه‌ها و گزارش دولت و مصوبات و تصمیماتش طلب نمی‌کنیم.

رهبر جریان حکمت ملی عراق با بیان اینکه به تلاش‌ها برای تشکیل جبهه اپوزیسیون با همکاری نیروهای سیاسی و مردمی که با ما در مخالفت با دولت هم‌نظرند ادامه می‌دهیم و وقتی این تلاش‌ها به نهایت رسید تشکیل این جبهه را اعلام خواهیم کرد، گفت: چنین جبهه‌ای می‌تواند دولت در سایه را تشکیل دهد که از ابزارهای مهم نظارتی اپوزیسیون و زیر نظر گرفتن عملکرد دولت به روش‌های حرفه‌ای است.
حکیم در خطبه‌های نماز عید قربان_۲:
استقامت ملت ایران در برابر تحریم‌ها را ارج می‌نهیم/باید با مذاکره و راه‌حل سیاسی شبح جنگ را از منطقه دور کنیم

حجت الاسلام والمسلمین سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق صبح امروز دوشنبه در خطبه‌های نماز عید قربان در بغداد اظهار داشت: در شرایط پرتنش منطقه‌ای و جهانی فعلی، بر ضرورت بی طرفی فاعلانه عراق برای تضمین منافع کشور و ملت تأکید می‌کنیم.

وی بار دیگر بر مخالفت با سیاست تحریم‌های اقتصادی تاکید کرد و گفت: ما صبوری، ثابت‌قدمی و استقامت ملت ایران را ارج می‌نهیم.

رهبر جریان حکمت ملی عراق نسبت به شدت گرفتن نزاع‌های در منطقه و ایجاد فضاهای ملتهبی که به رشد تروریسم کمک و امنیت و صلح منطقه‌ را تهدید می‌کند، هشدار داد و از همه نیروهای اصلی منطقه خواست که پشت میز مذاکره بنشینند و راه‌های حل مسالمت‌آمیز سیاسی را بپذیرند و شبح جنگ، ویرانی، افراط‌گرایی و نفرت‌پراکنی را از منطقه دور کنند.

حکیم همچنین با اشاره به وضعیت برخی از کشورهای عربی عنوان کرد: جهان عرب امروز در وضعیتی استثنایی به سر می‌برد. چهار کشور عربی، یعنی لیبی و الجزایر و سودان و تونس، فاقد رئیس جمهور منتخب مردم است. امیدواریم در این کشورهای دوست و برادر روند دموکراتیک موفق شود و انتخابات آزادی در آنها برگزار شود که بیانگر اراده ملت‌هایشان باشد. در این شرایط اتحادیه عرب مسئولیت مضاعفی بر عهده دارد.
کیم در خطبه‌های نماز عید قربان: اپوزیسیون به روش‌های قانون و اخلاقی‌اش پایبند می‌ماند و نقش خود را به قصد اصلاح و به دیده انصاف اجرا می‌کند، از اشتباهات انتقاد می‌کند، از هدف قرار دادن افراد خودداری می‌کند، و در استیضاح وزیران یا دیگر اقدامات نظارتی‌اش اهل باج‌خواهی نیست.

حکیم در خطبه‌های نماز عید قربان: برخی می‌خواهند پروژه اپوزیسیون را ساقط کنند و هر تلاشی برای شکستن قواعد جاافتاده را در نطفه خفه کنند؛ می‌خواهند عراق ضعیف، تابع، غرق در آشوب و فساد و سهمیه‌بندی بماند.

حکیم در خطبه‌های نماز عید قربان: بار دیگر مخالفت شدید خود با سیاست تحریم را اعلام می‌کنیم و صبوری، ثابت‌قدمی و استقامت ملت ایران را ارج می‌نهیم.
حکیم در خطبه‌های نماز عید قربان: نسبت به شدت گرفتن نزاع‌های در منطقه و ایجاد فضاهای ملتهبی که به رشد تروریسم کمک و امنیت و صلح منطقه‌ را تهدید می‌کنند هشدار می‌دهیم و از همه نیروهای اصلی منطقه می‌خواهیم که پشت میز مذاکره بنشینند و راه‌های حل مسالمت‌آمیز سیاسی را بپذیرند و شبح جنگ، ویرانی، افراط‌گرایی و نفرت‌پراکنی را از منطقه دور کنند.

شاهد أيضاً

نماینده جریان حکمت ملی عراق در ایران: انتقاد از دولت در راستای اصلاح امور در عراق است/ارتباط خوبی با عبدالمهدی داریم

سید ضرغام حسینی، نماینده جریان حکمت ملی عراق در ایران در نشستی به مناسبت دومین …

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *